A fekete málna Észak-Amerika erdőségeiben őshonos növény. Jótékony hatásai miatt az őshonos indiánok is rendszeresen fogyasztották. Bár küllemében hasonlít a piros málnára (Rubus idaeus), de nagyobb mennyiségben tartalmaz magvakat, amiért kevésbé kedvelik.
Egyedi illat-, aroma- és ízvilág jellemzi. Sokan összekeverik a Magyarországon is közismert fekete szederrel (Rubus).
Gyümölcse nagyon egészséges, hiszen magas antioxidáns és flavonoid tartalmú.
Fekete színét a rendkívül magas antocián tartalomnak köszönheti. C-vitamin is nagy mennyiségben található benne, amely az immunrendszerünk védelmében játszik kiemelkedő szerepet. Az antioxidánsok nagyon jó szolgálatot tesznek egészségünk megőrzése érdekében. A károsító szabad gyökök folyamatosan roncsolják a sejtjeinket, enzimjeinket és a kötőszöveti molekuláinkat. Ennek a folyamatnak azonban súlyos következményei lehetnek, mint például a szervezetünkben kialakuló gyulladások, de különféle funkciózavarok és degeneratív betegségek is kialakulhatnak. Az antioxidánsok azonban a segítségünkre lehetnek abban, hogy ezek a folyamatok ne alakuljanak ki, vagyis védelmet élvezhetünk általa a súlyos betegségekkel szemben. Ha rendszeresen fogyasztunk antioxidáns vegyületekben gazdag étkeket, akkor biztosak lehetünk benne, hogy sokáig egészségek maradhatunk, de nem csupán fizikailag, hanem szellemileg is sokkal jobban érezhetjük magunkat.
A fekete málna kicsit hasonlít a hazánkban is fellelhető málnához, de attól jóval egészségesebb, és magasabb a rost-, a szénhidrát- és a pektintartalma. A gyógynövényként is funkcionáló fekete málna baktériumölő hatással is bír. Ez a gyümölcs képes megkötni a vasat, így vérszegénység esetén kötelező lenne a fogyasztása.
Akár frissen, akár teaként fogyasztva segít a vércukorszint optimális beállításában, illetve rendszeres fogyasztásával a húgyutak is egészségessé válnak. Segít a vérnyomás beállításában, és még az ízületekre is rendkívül kedvező hatással van. Forrás: gyogyszernelkul/com
Termőképes konténeres növények.